Jdi na obsah Jdi na menu
 


Země původu     
USA

Celkový vzhled
Je nejmenším zástupcem skupiny loveckých španělů. Má silnou, kompaktní stavbu těla a ušlechtile utvářenou hlavu, vcelku je plně vyrovnaný pes ideální velikosti. Stojí pevně napřímen na rovných předních končetinách, přičemž se hřbetní linie mírně svažuje k silně svalnatým zadním končetinám.

Charakteristika
Je schopný značné rychlosti, spojené s velkou vytrvalostí. Musí být především zcela přirozený a veselý, zdravý, celkově vyrovnaný a při pohybu musí vykazovat velkou chuť k práci.
Povaha
Má vyrovnanou povahu bez náznaku bázlivosti.
Hlava a lebka
Hlava se musí hodit k celkovému obrazu. Lebka je zaoblená, ale ne přehnaně bez sklonu k plochosti. Nadočnicové oblouky jsou zřetelně rozeznatelné s výrazným stopem (úhel svíraný čelem a čenichem psa). Stavba kostí pod očima je dobře vypracovaná bez vystupujících lící.
Oči
Oční bulvy jsou kulaté a plné, pohled rovně napřímený. Tvar očních víček dodává slabě mandlový vzhled. Oko neleží ani hluboko, ani nevystupuje ven. Barva oční duhovky je temně hnědá, čím tmavší tím lépe. Výraz je inteligentní, pozorný a milý.
Uši
Svislé z jemné kůže dobře osrstěné, nesmějí být zavěšeny výše, než je spodní okraj víček
Morda
Široká a hluboká se silnými rovnoměrnými čelistmi. Pysky jsou plné a dostatečně hluboké, aby překryly spodní čelist. Vyrovnanost pak existuje, obnáší-li vzdálenost stopu ke špičce čenichu polovinu vzdálenosti od stopu přes temeno hlavy k lebeční bázi. Zuby jsou silné, zdravé, ne příliš malé, skus nůžkový. Nos dostatečně velký, aby byl v rovnováze s celou mordou, s dobře vyvinutými nosními dírkami, typickými pro loveckého psa. Barva černá u černých a černých s pálením, u jiných barev může být barva nosu hnědá, játrová nebo černá, čím tmavší, tím lépe. Barva nosu ladí s barvou okraje očních víček.
Krk
Dostatečně dlouhý, aby umožnil, že nos lehce odsáhne země, svalnatý bez volné kůže. Mohutně vystupuje z partie plecí, trochu kónicky, sbíhající až ke spojení s hlavou.
Trup
Krátký, kompaktní a pevný a dává dojem síly. Vzdálenost kohoutku k zemi je o 15 procent větší, nebo přibližně o 5 cm delší než délka od kohoutku ke kořenu prutu. Hřbet je silný, lehce se svažuje od ramen k počátku kupírovaného prutu. Bedra jsou široká, zadek pěkně okrouhlý a svalnatý. Hluboký krudní koš, jehož nejnižší bod není výše než lokty, vpředu dostatečně široký, dávající dostatek místa pro srdce a plíce, ale ne tak, aby rušil přímý pohyb předních končetin. Žebra hluboká a dobře klenutá. Nesmí nikdy vypadat dlouhý a nízký. Kohoutek výrazný, lopatka šikmá, aniž vystupuje, uložená tak, že horní body kohoutku představují úhel, který umožňuje širokou žeberní klenbu.
Hrudní končetiny
Lopatky jsou uloženy šikmo a dávají s ramenem úhel blížící se 90 stupňům, což umožňuje prostorný chod. Rovné, s dobře vyvinutými kostmi a svalstvem. Při pohledu ze strany a při svislém postavení stojí loket přímo pod nejvyšším bodem lopatek. Zápěstí je krátké a silné.
Pánevní končetiny
Silné a svalnaté s dobře zaúhlenými kolenními klouby a se silnými stehny. Kolenní kloub je silný v klidu i v pohybu. Hlezna zadních končetin jsou silná, nízko u země, v klidu a v pohybu zůstávají souběžná.
Tlapy
Kompaktní, velké, okrouhlé a pevné, se zrohovatělými polštářky, nevybočující dovnitř ani ven. Paspárky je možné odstranit.
Ocas
Kupírovaný, je nasazen a nesen v rovině hřbetu, nebo trochu výše, nikdy ne vztyčený jako u teriérů a nikdy tak nízko, aby to ukazovalo strach. Proto je činnost při pohybu veselá. (Pozn.: v některých státech se již nekupíruje)
Pohyb
Musí mít specifický druh chůze loveckého psa. Předpokladem pro dobrou chůzi je soulad mezi hrudními a pánevními končetinami. Jeho chůze je koordinována bez námahy a je obratná. Pes se musí pohybovat prostorně. Přehnaná živost se nemá nikdy zaměňovat s korektní chůzí.
Osrstění
Na hlavě krátká a jemná, na těle středně dlouhá s dostatkem podsady pro ochranu. Slechy, prsa, břicho a zadní strany běhu jsou dobře osrstěny, ne však nadměrně, aby zakrývaly pravou linii kokršpaněla, což by ovlivňovalo jeho pohyb nebo vzhled a jeho úlohu loveckého psa. Struktura srsti je velice důležitá. Srst je jemná, hedvábná, rovná nebo trochu zvlněná s vlastnostmi, které dovolují lehkou péči. Nadměrně vlnitou nebo zplstnatělou srst je třeba penalizovat.
Zbarvení
Jednobarevně černá, nebo černá s pálením.
Jiné jednobarevné kromě černé a jiných jednobarevných s pálením - barva musí být jednotně tónovaná.
Vícebarevní - dvě nebo více, dobře od sebe ohraničených barev, z nichž jedna musí být bílá, včetně takové s pálením.
Velikost
Výška psa 36 - 39cm, feny 34 - 37 cm.
Vady
Jakékoliv odchylky od výše uvedených bodů musí být považovány za vady.

Poznámka
Samci musí mít obě varlata úplně sestouplá v šourku.

Obrazek