Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čtvrtstoletí chovu amerického kokršpaněla u nás...

Planeta zvířat - březen 2005

Měl jsem to štěstí být při tom a začátky chovu amerických kokršpanělů v tehdejším Československu sledovat hezky a pohodlně zblízka. Byla to ovšem doba, kdy jsem v kynologii začínal, což se samozřejmě neobešlo bez mnoha trapasů.

Měl jsem to štěstí být při tom a začátky chovu amerických kokršpanělů v tehdejším Československu sledovat hezky a pohodlně zblízka. Byla to ovšem doba, kdy jsem v kynologii začínal, což se samozřejmě neobešlo bez mnoha trapasů. Během první návštěvy u veterinárního lékaře, jsem na dotaz cože to mám za psa veterináře poučil, že přece drsnosrstého jezevčíka! Netušil jsem, že MVDr.Jan Novák, v jehož ordinaci jsem stanul, je jeden z nejlepších chovatelů jezevčíků a nezajímá ho až tak určení plemene, jako spíše z jakého chovu moje štěňátko pochází. Podobně jsem si počínal na prvních vycházkách se psem pražskými Riegerovými sady. U nohou se mi batolilo sotva dvouměsíční štěně, které jsem odmítal pustit z vodítka. Kolemjdoucí dáma s dvěma špringeršpaněly mě chvíli pobaveně pozorovala a potom se optala, proč to štěňátko na chvíli nepustím z vodítka proběhnout. Uzemnil jsem ji slovy, že to nejde, protože by mě ten pes přece utekl! Opět jsem se neomylně trefil. Majitelka obou španělů byla tehdy ve funkci vedoucí kynologické plemenné knihy a ke všemu na výstavách posuzovala jako rozhodčí. Tak jsem poznal paní Dagmar Polákovou, které dodnes vděčím za trpělivost, se kterou mi vysvětlovala vše o chovu, výcviku i vystavování psů.

V roce 1979 se tehdejší smečka paní Polákové poněkud rozrostla. Zatímco mně při venčení běhala u nohou stále jediná fenka jezevčíka, dvojici špringeršpanělů rozšířil pár prvních amerických kokršpanělů v Československu. Elegantní černá fenka Assi von Grüner Born a zlatý pes Arco von Kurfürsten Quell. Z tohoto spojení se narodil 27.2.1980 první vrh amerických kokršpanělů v Československu. Ve vrhu se narodila 1 zlatá fenka, dva zlatí psi a jeden černý pejsek. Dagmar Poláková zůstala tomuto plemeni věrná, navíc několik let byla ve funkci hlavní poradkyně chovu amerických kokršpanělů. Dnes navíc patří mezi 5 all round rozhodčích u nás. (Tento mezinárodní rozhodčí je oprávněn posuzovat jakékoliv plemeno psa.) Stále pracuje jako vedoucí plemenné knihy, je jednatelkou Českomoravské kynologické jednoty a soudní znalec v oboru kynologie. (Chovem psů se paní Dagmar Poláková zabývá od roku 1969, její chovatelská stanice nese název Bohemia Domino…

Po větším úsilí se mi podařilo v archivu (popravdě ve sklepě…) objevit několik fotografií ze sedmdesátých let. S těmito snímky v rukou zakladatelka chovu Dagmar Poláková vzpomíná:

Do amerických kokršpanělů jsem se zahleděla na brněnské mezinárodní výstavě psů v roce 1976. Teprve o dva roky později se mi podařilo dovézt prvního zlatého psa a půl roku poté jsem získala černou fenku. Obě štěňata pocházela z tehdejšího Západního Německa. Nákup štěňat z nesocialistického státu byl prakticky nedostupný, takže jsem obě štěňata získala díky kamarádovi z Vrchoviny, který měl dobrého známého v Rakousku. Ten slíbil, že pro mě štěňata získá a přiveze výměnou za barváře, který bude lovecky upotřebitelný a bude mít složené zkoušky. Požadovaného barváře se mi tehdy podařilo sehnat až na Slovensku….

V zemi původu je americký kokršpaněl řazen mezi tzv.hunting dogs, tedy lovecké psy. Toto plemeno osobně považuji za jakýsi průsečík dvou světů – svět psů pracujících při výkonu práva myslivosti a svět psů společenských plemen, která jsou prezentována především na přehlídkách exteriéru. Zajímalo mě tedy, jak dalece je americký kokršpaněl lovecky upotřebitelný:

Arco i Assi byli velmi nadaní a práci v terénu měli rádi. Udržet ale zároveň srst ve výstavní kvalitě byl ovšem problém. Snažila jsem se vodit oba psy na práci i výcvik v kombinézách, což se myslivcům příliš nelíbilo. Jako lovecké plemeno byli američtí kokři zařazeni do Klubu chovatelů loveckých slídíčů. Americký kokršpaněl má vynikající lovecké vlohy, avšak vzhledem k množství a délce srsti se v myslivosti dost dobře nedá použít. Jde však o plemeno sportovní a velmi aktivní, takže je v poslední době stále častěji k vidění na závodech agility…

Na výstavách psů patří kruh, kde se vystavují američtí kokršpanělé, k těm divácky nejatraktivnějším. Vedle různých barevných variant je zde k vidění většinou špičková úprava srsti. Může takovou péči o srst zvládnout laik a navíc třeba naprostý začátečník?

V žádném případě ne! Je třeba se obrátit na profesionála. Zkušeného chovatele nebo špičkový psí salon, který nenabízí jen jednoduchý, tzv.sportovní střih, ale zvládne i výstavní úpravu. Menší vědou je i správná volba kartáčů, šamponů a dalších pomůcek. Kvalitní péče o srst vyžaduje značnou trpělivost. Je třeba česat až 2x denně. Málokdo z diváků a případných zájemců o štěně na výstavách psů tuší, kolik práce a úsilí srst amerického kokra vyžaduje.

Při výběru štěněte je třeba vyjasnit odpověď na několik otázek. Chci psa či fenku? Budu mít dostatek času, trpělivosti i prostředků? U amerického kokra mohu volit i barvu srsti v mnoha variantách. Mnoho zájemců o štěně se ale v duchu také ptá: Nestačil by pro mne pejsek či fenka bez průkazu původu? Ušetřím a o výstavy přece nemám zájem!

Ano, i u amerických koršpanělů se dnes objevuje hodně tzv.bezpapírových štěňat. Jednou z podmínek získání chovnosti (možnost odchovat štěňata s průkazem původu-pozn.autora) je každoroční vyšetření očního pozadí. Chov amerických kokrů se potýká s problémem výskytu PRA, (dědičné degenerativní onemocnění očního pozadí, které způsobuje oslepnutí psa - pozn.autora). Podmínka vyšetření, kterou příslušný chovatelský klub klade, má sloužit k ozdravení chovu a vyřazení jedinců, přenášejících onemocnění na své potomky, z chovatelské základny. Někteří majitelé psů však takovou podmínku považují za nákladnou, zbytečnou komplikaci a produkují potom štěňata bez ohledu na rizika následků dědičných chorob.

Pokud se tedy rozhodnete pro štěně amerického kokršpaněla, jehož chov u nás založila paní Dagmar Poláková, zcela určitě volte štěně s průkazem původu a opravdu pečlivě vybírejte chovatelskou stanici. Získáte tak nesmírně elegantního a atraktivního psího kamaráda.


www.PLANETAZVIRAT.cz - nejen inzertní měsíčník